17.04

Kategooriad: , ,

Kirjeldus

Tooteliik: Portvein

Päritolu: Portugal

Tootja: Quinta and Vineyard Bottlers

Iseloomustus: Sügava rubiinpunase tooniga jook, mille aroom on tulvil küpseid musti marju ja tumedaid ploome. Maitsepaleti struktuur on jõuline, mitmekülgne, pehmematele marjanüanssidele lisandub vihjeid šokolaadile. Järelmaitse on pikk.

Toidusobivus: Intensiivse aroomiga juustude kaaslaseks (Stilton, Munster), puuviljakookide ja mahedamamaitselise sigari kaaslaseks

Alkoholisisaldus: 20%

Toote andmed: 75 cl

Lisainformatsioon:

Portvein Anglo-Portugali majanduslike ja poliitiliste suhete elavnemine XIV sajandil pani aluse briti kolooniate tekkimisele Portugali rannikualadel. 1386. aastal sõlmitud Windsori leping ning üks teine mitte vähemtähtis sündmus, et Lancasteri hertsogi John of Gaunt’i tütar Philippa abiellus Portugali kuninga Joao I-ga, tsementeerisid Portugali ja Inglismaa suhted lõplikult. Briti kaupmehed nautisid soodsate lepingutega saadud privileege ning Viana do Castelo ja Oporto linnakesed kasvasid kiiresti briti kogukonna keskusteks. Peagi otsustasid põhiliselt komisjonitasu alusel veinide vahendamisega tegelevad kaupmehed paigutada raha veinivarude soetamiseks ning XVIII sajandi teisel poolel sündiski linnake Vila Nova de Gaia (algselt Oporto linna eeslinn) – tänane portveinipealinn oma lugematu arvu laohoonetega, kus vein tammevaatides ja pudelites valmib. Läbimurdelised arengud portveini valmistamise ja erinevate stiilide osas toimusid alates 1840-ndatest. Hakati praktiseerima aastakäikude deklareerimist ning tutvustati valget portveini. Hiljem, 1970-ndatel muutus portveinimaailm readikaalselt – Briti perefirmade hegemooniat portveinimaailmas jäid meenutama vaid kaks nime – Taylor, Fladgate & Yeatman ning Symington. Maailma suurkorporatsioonid nagu Pernod Ricard, International Distillers & Vintners, Seagram jt. omandasid suurema osa portveinimajadest ning neist said osake korporatiivsest tooteportfellist. Samasse perioodi jääb “revolutsiooniline” uuendus portveinivalikus. Nimelt tutvustas Taylor’s esmakordselt Late Bottled Vintage, ehk lühendina LBV tuntud portveinistiili. Tegemist oli uudse lähenemisega tarbijale, pakkudes aastakäigupordile iseloomuliku karakteriga, kuid pikemalt tammevaadis küpsenud ning seetõttu koheseks tarbimiseks mõeldud mõõduka hinnaskaalaga porti. Eeskuju leidis kiiret järgimist teiste portveinimajade poolt ning tänaseks on LBV osakaal koguturust kasvanud märkimisväärseks. Portveini filosoofia on seotud lihtsate ja meeldivate põhimõtetega. Olgu tegemist ametliku või perekonna ringis sündmusega, klaas portveini sobib nii suures seltskonnas kui ka üksinduses nautimiseks.